A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Amikor meglátta a gomolygó füstöt, és meghallotta, hogy egy gyerek még bent van a házban, egy pillanatig sem gondolkodott: két, szintén az utcában lakó férfival együtt bement az épületbe. A Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben biztonsági felügyelőként szolgálatot teljesítő Villám Péter bv. őrmester egy nemesvámosi tűzesetnél segédkezett május 18-án.
Péter vasárnap reggel a házuk udvarán betonozott, amikor a szemben lakó asszony feléje futva kérdezte, hogy van-e porral oltója, mert az utcában kigyulladt egy ház. Péter a garázsban felkapta a két készüléket, és szaladt az utcára, ahol látta, hogy a közelben tényleg baj van: fekete füst gomolygott egy tőlük öt házzal odébb lévő épületből. Az utcán többen álltak, közülük egy 17-18 év körüli lány kétségbeesetten mondogatta, hogy benn van az öccse, akire neki kellene vigyáznia… Péter egy pillanatig sem gondolkodott, két másik férfival együtt bementek az épületbe: a sűrű füst miatt négykézlábra ereszkedve haladtak előre az ismeretlen házban. A fojtó füst miatt azonban visszafordultak – szerencsére mire kiértek, már a tűzoltók is a helyszínen voltak, akik a megfelelő védőfelszerelésben mentek be az épületbe, ahonnan aztán kihozták a 10 év körüli fiút.
A helyszínre három tűzoltó-, három mentő- és két rendőrautó érkezett, Péter a tűzoltóknak megmutatta a közeli tűzcsapot, majd hazament. Vizet ivott, ám mivel csillapíthatatlanul köhögött, visszament a mentőkhöz, akik a házból kijött és kimentett hat emberrel együtt kórházba vitték. A mentőben oxigént kapott, a kórházban vért vettek tőle – megállapították, hogy enyhe füstmérgezést szenvedett -, majd hazaengedték. Mire hazaért, jobban lett, visszament a lakhatatlanná vált házhoz, és segített a bútorok kipakolásában, az összetört cserepek eltakarításában.
Villám Péter már gyerekkorában, egy közlekedési baleset szemtanújaként megtapasztalta, hogy ilyen helyzetekben nagyon fontos a higgadtság és a határozottság. Később, sofőrként egy többautós koccanás egyik elszenvedőjeként a rendőrök kiérkezéséig „uralta” a terepet: gondoskodott az elakadásjelző háromszögek kihelyezéséről, kárbejelentő lapokat osztott a koccanásban érintett autósoknak. Azt mondja, most, amikor meghallotta, hogy gyerek van a házban, egy pillanatig sem gondolkodott, azonnal bement az épületbe. Hivatásosként, 38 évesen azonban már tisztában van a saját határaival, így amikor érezte, hogy a füstben nem boldogul védőfelszerelés nélkül, azonnal visszafordult, mondván: nehogy őt is a tűzoltóknak kelljen kimenteni.
A veszprémi börtönben 2020 márciusától szolgálatot teljesítő őrmester vasárnap óta többször felidézte a történteket, és állítja, most is ugyanúgy cselekedne. Kollégái – élükön az intézet parancsnokával, Porubszky Szabolcs bv. ezredessel – az eset utáni első szolgálatba lépésekor gratuláltak a helytállásához. Ezt tesszük mi is: büszkék vagyunk rád, Péter!