A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/2024.11.04_vezeto_portre_1_of_1.jpg)
A REGIOSTARS versenyt 2008 óta rendezi meg az Európai Unió Bizottságának Regionális és Várospolitikai Főigazgatósága (DG REGIO).
A REGIOSTARS a regionális fejlesztés hatását és inkluzivitását szemléltető uniós finanszírozású projektek kiválóságát ismeri el Európában.
A díjakat idén hat tematikus kategóriában ítélik oda:
• 1. kategória: VERSENYKÉPES ÉS OKOS EURÓPA
• 2. kategória: ZÖLD EURÓPA
• 3. kategória: KAPCSOLATOS EURÓPA
• 4. kategória: SZOCIÁLIS ÉS BEKLUZÍV EURÓPA
• 5. kategória: A POLGÁROKHOZ KÖZELÍTETT EURÓPA
• 6. kategória AZ ÉV TÉMÁJA (A készségek európai éve 2023)
A Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet Zöld Európa kategóriában az európai uniós pályázati forrásból finanszírozott és megvalósított fotovoltaikus rendszerének bemutatásával nyújtott be pályázatot.
A pályázati elbírálás első lépésében az adott terület magas szintű tudományos szakembereiből álló testület értékeli a benyújtott pályázatokat, majd kiválasztja azokat, amelyek bejutnak a döntőbe. A második lépésben a döntősök meghívást kapnak a kiválasztási folyamat utolsó fordulójára, amelyet a régiók és városok európai hetén, Brüsszelben tartanak.
A győzteseket a 2023. november 16-án Ostravában (Csehország) megrendezésre kerülő REGIOSTARS ünnepségen hirdetik ki. A hat kategória győztesei a DG REGIO együttműködésével irányított helyi kommunikációs kampányt nyernek, amellyel a díjat elnyerő tevékenységeket népszerűsíthetik a régióban.
Hisszük, hogy a közintézményeknek költséghatékonyan, a zöld megoldásokat előtérbe helyezve kell működésüket megvalósítaniuk, jó példát mutatva a társadalom számára.
A zalaegerszegi bv. intézetben az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően szelektíven gyűjtik a hulladékot, napelemes rendszer biztosítja az elektromos áramot és a meleg vizet, a fűtési rendszer fejlesztése pedig energiatakarékos kazánok üzembe helyezésével valósult meg.
A környezettudatos programok mellett egyéb pályázati sikerek is motiválták az intézet munkatársait: a börtön 2018 óta 1956-os Büszkeségpont, egy alkalommal nyert Családbarát munkahely pályázaton – a nyert összegből a dolgozók számára kondicionálótermet és infraszaunát alakítottak ki -, két alkalommal Családbarát Hely védjegy elismerésben részesült, 2022-ben pedig Legjobb Női Munkahely díjjal jutalmazták.