A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A büntetés-végrehajtási szervezet zarándoklattal, tudományos szakmai konferenciával zárta a Szent Adorján Milleniumi Emlékévek programsorozatát szeptember 4-én. Zalaváron és Zalaapátiban ötödik alkalommal rendezték meg a büntetés-végrehajtási szervezet védőszentjének, Szent Adorjánnak a tiszteletére szervezett zarándoklatot, Zalaegerszegen pedig ,,A hazáért hittel, szolgálattal" címmel szervezett tudományos szakmai konferenciát a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa.
A zarándoklat első helyszíne a Zalavári Millenniumi Emlékpark és a mellette található Kis-Balaton Ház volt, ahol a kiállításokat is megtekinthették az ünnepségre érkezők. Nyima Tamás bv. dandártábornok, az I. Agglomeráció parancsnoka a zalavári bencés apátság romjainál köszöntötte a zarándoklat résztvevőit, beszédében Szent Adorján életéről, büntetés-végrehajtási szervezethez való kötődéséről osztotta meg gondolatait.
A köszöntő után - katonai tiszteletadás mellett - a megemlékezés koszorúit helyezték el a Belügyminisztérium, a Magyar Honvédség, a rendőrség, a katasztrófavédelem, valamint a helyi és regionális költségvetési szervek, önkormányzatok képviselői. A programot Luc József, Zalavár polgármesterének beszéde zárta, a település elöljárója beszédében a hivatástudat fontosságát, a hit erejét méltatta.
Ezt követően a Zalaapáti Római Katolikus Plébánia Szent Adorján és Szent Őrangyalok Templom kertjénél gyülekeztek a zarándokok, ahol Cséry Gergő plébános köszöntötte a mintegy százfős csoportot. Beszédében kitért az elmúlt évek - a büntetés-végrehajtási szervezet által a zalaapáti templom és annak környezetében végzett - rekonstrukciós munkálataira, és a kivitelezésben részt vevőkre Isten áldását kérte. Az ünnepi szentmisén börtönlelkészek és plébánosok segédkeztek. A szertartáson Horváth Enikő Sára bv. alezredes énekelt, majd Nyima Tamás bv. dandártábornok mondott ünnepi beszédet, azt követően pedig koszorút helyezett el a Szent Adorján tiszteletére felszentelt emléktáblánál.
A szentimise végeztével a Zalaapáti Általános Iskolában közös ebéd zárta a programot, a zarándokok lelkileg feltöltődve, élményekkel és ismeretekkel gyarapodva térhettek haza.
Zalaegerszegen ,,A hazáért hittel, szolgálattal" címmel szervezett tudományos szakmai konferenciát a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa. A Szent Adorján Milleniumi Emlékévek (2019-2024) záró rendezvényének a Zalaegerszegi Törvényszék patinás épülete adott otthont.
A konferencia levezető elnökeként Schmehl János bv. vezérőrnagy, bv. főtanácsos, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsának elnöke köszöntötte a vendégeket: dr. Sifter Rózsát, a Zala Vármegyei Kormányhivatal főispánját, Gecse Pétert, Zalaegerszeg alpolgármesterét, a társ rendvédelmi szervek, az államigazgatási és közigazgatási szervek képviselőit, az előadókat és a hallgatóságot. A vezérőrnagy külön köszönetét fejezte ki a konferenciához méltó helyszínért dr. Sorok Norbertnek, a Zalaegerszegi Törvényszék elnökének.
Schmehl János bv. vezérőrnagy emlékeztetett: a büntetés-végrehajtási szervezet Szent Adorjánnak, a szervezet védőszentjének magyarországi kultuszára és a büntetés-végrehajtási szervezet ezeréves múltjára emlékezve indította el Szent Adorján Milleniumi Emlékévek programsorozatát, melynek részeként konferenciákat, a büntetés-végrehajtás történetét bemutató kiállításokat szerveztek, de a Zalavári Milleniumi Emlékparkban és a zalaapáti Szent Adorján és Szent Őrangyalok Templomában megtartott zarándoklatok, koszorúzások és szentmisék is az emlékezés-sorozat részét képezték.
- Mai konferenciánk ennek az ötéves programsorozatnak a záróeseménye, ami természetesen nem azt jelenti, hogy az elkövetkezendő években ne ápolnánk, ne erősítenénk a szervezeti kultúránk meghatározó elemeit, hagyományait. Hiszen ezek olyan erőforrások, amelyek értéket közvetítenek és adnak át, szerepük megkérdőjelezhetetlen, mással nem helyettesíthetőek. A büntetés-végrehajtási szervezetek hagyományainak megőrzése nem csupán a tisztelet kifejezése elődeink iránt, hanem hovatartozásunkat is kifejezi. A mai nap elhangzó előadások közös fókuszpontja, hogy a hazát, nemzetet megtartó erőt közös múltunkból és közös jelenünkből eredeztethetjük. Örökségünket, ezeréves értékeinket, a hazát, hitet, szolgálatot megtartva a mai konferenciánkon tisztelegni kívánunk elődeink előtt és példát mutatni utódainknak – mondta köszöntőjében Schmehl János bv. vezérőrnagy.
Dr. Sorok Norbert, a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke Deák Ferenc, a haza bölcse, a haza szolgálatában címmel tartott előadást – abban az épületben, amelynek falai között kezdte pályafutását az egykori igazságügyi miniszter. Hangsúlyozta: a zalai bírói kar tiszteleg Deák Ferenc szellemi öröksége előtt és magáénak vallja az általa megfogalmazottakat: „Boldog azon haza, hol a bíró ítélete nem csak igazságot szolgáltat, hanem a hivatalába és személyébe helyezett közbizodalomnál fogva megnyugvást is szerez a feleknek”. Hozzátette: a zalai kötődésű politikus, jogász, államférfi iránti töretlen tiszteletük jeleként a törvényszéken számos alkalommal emlékeztek meg a haza bölcséről.
S.E.R. Berta Tibor dandártábornok, püspök, Magyarország Katonai Ordinariátusa a fegyvernemi, katonai szentek tiszteletének eredetéről, hagyományainak ápolásáról beszélt előadásában. Prof. dr. Sallai János r. ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának egyetemi tanára ,,A szervezeti kultúra fejlesztése, hagyományok teremtése, hagyományok ápolása a rendőrségnél" című előadásában a rendész, rendőr szavunk eredetétől az országos rendőrség létrehozásáról szóló törvényjavaslatokon át a szervezethez kötődő tudományos egyesületek, rendészeti szakfolyóiratok létrejöttét is érintette.
Dr. Bognár Balázs PhD tűzoltó dandártábornok, egyetemi adjunktus, a Katasztrófavédelmi Tudományos Tanács elnöke, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója Szent Flórián imájával köszöntötte a konferencia hallgatóságát. Előadásában egyebek között a Szent Flórián-kultuszról, szervezeti jelképeikről, a Katasztrófavédelem Központi Múzeumáról, a Nemzeti Tűzoltó Emlékhelyről, a csapat emlékhelyekről, a hagyományok ápolásáról, valamint a szervezeti kultúra fejlesztését szolgáló új hagyományok teremtéséről beszélt.
Együd József bv. alezredes, bv. tanácsos, a Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka a Szent Adorján Milleniumi Emlékévek programjait ismertette. Részletesen kitért a szabadságvesztésüket a Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben töltő fogvatartottak jóvátételi munkája révén Zalaapátiban megvalósult felújításokra. Az elítéltek az első ütemben a Szent Adorján és Szent Őrangyalok Templom kertjéből beszállított stációkat és pihenőpadokat csiszolták le és lakkozták újra a bv. intézet műhelyében, majd a szabadtéri oltár fakeresztjeit újították fel, és visszaszerelték a padozat helyreállított fa elemeit. A második ütemben az elítéltek megtisztították a padozati kő elemeket és a térköveket, majd a templom homlokzati elemeit javították és festették. A harmadik ütemben új ajtót építettek be a kriptalejárathoz, javították a bejárati ajtónál lévő térburkolati elemeket, és vízelvezetési problémákat orvosoltak, az elmúlt hetekben pedig falazással, járólapozással folytatták a rekonstrukciós munkákat.
Dr. Stift Zoltán, a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet börtönlelkésze, a Katolikus Börtönlelkészi Szolgálat koordinátora - a teológus pap szempontjából közelítve meg a témát – a börtönben, a fogvatartottak körében megtapasztalt hitéletről osztotta meg gondolatait a hallgatósággal.
Schmehl János bv. vezérőrnagy záróbeszédében hangsúlyozta: ez a konferencia is bizonyította, hogy a tiszteletadás és az emlékezés egyben a tudás átadását is jelenti. Hozzátette: meglátása szerint ez a nap – a zalavári és zalaapáti helyszíneken megtartott rendezvényeket is beleértve - nemcsak a hit és a szolgálat, hanem a példamutatás ünnepe is volt, amely az értékeink mellett az összetartozásunkat is kifejezi.