A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Tizenhat fogvatartott szerezett OKJ-s képesítést az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú „Fogvatartottak reintegrációja” című, 4,2 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló kiemelt projekt keretében.
2019. november 29-én került sor az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú „Fogvatartottak reintegrációja” című, 4,2 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló kiemelt projekt keretében a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben 2019.09.03-án indult az asztalosipari szerelő szakmaképzés záróvizsgájára.
A sikeres szóbeli és gyakorlati vizsgát követően kerültek átadásra az alapfokú részszakképesítést igazoló OKJ-s bizonyítványok a tizenhat vizsgázó részére. A szakképzettséget igazoló bizonyítvánnyal a résztvevők képesek lesznek többek között faipari alapszerkezeteket készíteni, szerelési dokumentációt értelmezni, asztalosipari alapszerkezeteket szerelni, épületasztalos szerkezeteket szerelni, nyílászárókat beépíteni.
Sopronkőhidán eddig 3 szakmaképzés zárult sikeresen az EFOP keretein belül (kerti járdakövező, építő- és anyagmozgató gép kezelője /targoncavezetői szakmairány/, bevontelektródás kézi ívhegesztő), emellett folyamatban van egy festő, mázoló, tapétázó tanfolyam.
A hazai börtönökben fontos szerepet kap az oktatás, ugyanis az a társadalomba történő visszailleszkedés egyik legfontosabb eszköze, a fogvatartottak szabadulás utáni elhelyezkedésének esélyei az alapfokú oktatás biztosításával, a szak- és betanított képzések elérhetővé tételével jelentős mértékben növekszik. Ezért országosan szinte az összes büntetés-végrehajtási intézetben folyik általános iskolai és középiskolai oktatás vagy szakmaképzés, amelynek eredményeként évente átlagosan mintegy 2500-an szereznek valamilyen iskolai végzettséget, szakképzettséget a hazai börtönökben.
Az EFOP–1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében, a büntetés-végrehatási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg.
A projektről bővebb információt a www.tettprogram.hu, valamint a https://www.bv.gov.hu/hu/efop-1-3-3 oldalon olvashatnak.