A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű kiemelt projekt „Foglalkozási rehabilitációs projektelem” részeként szabászati hulladékból folton-folt varrástechnikával pihenőpárnákat és különböző játékokat készítettek mentett állatoknak a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben büntetésüket töltő elítéltek. A párnákat jóvátételi felajánlásként 2023. június 30-án adták át a Tómalmi Üdülő aulájában a Nektek Ugatunk Állatvédő Egyesület vezető-elnökének, Tölli-Molnár Beátának.
Az átadó ünnepségen elhangzott, hogy a programba önkéntesen jelentkező elítéltek négy hónap alatt olyan párnákat és ruhalabdákat készítettek, amelyek segítséget nyújtanak az egyesületnek, hogy komfortosabban helyezhessék el a mentett állatokat. A párnák és labdák minden elemét saját kezűleg készítették a fogvatartottak. A foglalkozásokban támogatást az EFOP szakmai vezetője és helyi szakmai megvalósítója nyújtott a fogvatartottaknak.
A Foglalkozási rehabilitációs projektelem 2022. októberétől indult, az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt keretében a magyarországi büntetés-végrehajtási intézetekben, azon fogvatartottaknak, akik munkáltatásba nem bevonhatóak. Ezen célcsoport számára kiemelten fontos egy olyan program biztosítása, ahol szinten tartják, illetve fejlesztik a munkavégző képességeiket, készségeiket, hogy szabadulásukat követően jobb esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon és ezáltal a bűnismétlési kockázatuk csökkenjen. A termékeket tizennégy fogvatartott nagy lelkesedéssel szabta, vágta, varrta, tették mindezt azért, hogy a múltbeli hibáikat jóvátegyék.
A projekt célkitűzéseként az újrahasznosítást szem előtt tartva a párnákhoz az intézet mellett működő Ipari és Szolgáltató Kft. varrodájában fel nem használt maradék anyagokat hasznosították.
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.”